تبلیغات
زندگی در جوانی - اثار گناه در قران

زندگی در جوانی
 
خودبزرگ بینی افت پیشرفت انسان است.
آثار گناه در قرآن


از منظر قرآن کریم گناه هم آثار فردی دارد و هم آثار اجتماعی، یکی از آثار فردی گناه در قرآن کریم این است که خداوند در سوره حشر می فرماید: و همچون کسانی نباشید که خدا را فراموش کردند؛ پس (خدا) خودشان را از یادشان می‏برد، فقط آنان نافرمانبردارند[1]. این آیه، می‏گوید که فراموش کردن خدا، سبب خودفراموشی می‏شود. فراموشی خدا، سبب می‏شود که انسان در لذات مادی و شهوات حیوانی فرو رود و هدف آفرینش را فراموش کند و هویّت انسانی خویش را فراموش کند؛ چون ارزش‏ها و استعدادها و لیاقت‏های ذاتی خود را که خدا در وجود او نهاده و از بقیه مخلوقات ممتازش ساخته، به دست فراموشی می‏سپارد.
و یکی از آثار اجتماعی که خداوند در قرآن به آن اشاره فرموده این است که می فرماید:«ظَهَرَ الْفَسَادُ فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِمَا کَسَبَتْ أَیدِی النَّاسِ لِیذِیقَهُم بَعْضَ الَّذِی عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ یرْجِعُونَ»[2] «فساد، در خشکی و دریا به سبب کارهایی که مردم انجام داده‏اند، آشکار شده است. خدا می‏خواهد نتیجه بعضی اعمالشان را به آنان بچشاند، شاید (به سوی حق) بازگردند
از آیات فوق معلوم می شود که گناهان انسان هم شامل آثار فردی می شود و هم شامل آثار اجتماعی که برای اطلاع شما لینکی را در پایان ارائه نموده به امید اینکه مقبول واقع گردد. انشاالله. 
گناه و برخی آثار آن (2)

[1] . حشر، آیه 19

[2] . روم، آیه41منبع: پایگاه حوزه، شماره 14154

2- آثار مخرّب گناه در زندگی چیست؟

گناه، مخالف با خالق و مدیر عالم هستی است و از این رو دارای آثار منفی بسیاری است. برخی از این آثار که با بررسی آیات کریمه قرآن و نیز روایات اهل‌ بیت ‌علیهم‌السلام و ادعیه‌ای مانند دعای کمیل به دست آمده‌اند، عبارتند از:

- معیشت سخت: «وَ مَنْ أَعْرَضَ عَن ذِكْرِی فَإِنَّ لَهُ مَعِیشَةً ضَنكًا »طه/124 ؛

و هر کس که از یاد من اعراض کند ، زندگیش تنگ شود

خود فراموشی: انسان، یک «خودِ» حقیقی و با ارزش دارد که در ارتباط با خدا و مراعات دستورات او تعریف و فهیمده می‌شود و گناه باعث می‌شود این خودِ حقیقی مورد فراموشی گناهکار واقع شود.

از نظر قرآن، کسب ایمان و معرفت فقط به گفت و شنود و آموزش متداول نیست، بلکه نیازمند ضمیری سالم و نورانی و بدور از تیرگی گناه است:« اتقواللّه و یعلّمکم اللّه»

«اللهم اغفرلی الذنوب التی تغیر النعم»

- قساوت قلب: ‌«وجعلنا قلوبهم قاسیهً»

عدم قبولی اعمالانّما یتقبّل اللّه من المتقین»

- عدم استجابت دعا: «اللهم اغفرلی الذنوب التی تحبس الدعا»

نزول بلاء: «اللهم اغفرلی الذنوب التی تنزل البلاء»

سلب ایمان و معرفت: از نظر قرآن، کسب ایمان و معرفت فقط به گفت و شنود و آموزش متداول نیست، بلکه نیازمند ضمیری سالم و نورانی و بدور از تیرگی گناه است:« اتقواللّه و یعلّمکم اللّه»

و ...

3. راهکارهای رفع آثار گناه و کدورت آن چیست؟

گناه، مخالفت با خالق و مدبّر عالم و پشت کردن به او است؛ لذا پس از هر گناه باید توبه کرد که توبه به معنای بازگشت و رو کردن به خداست؛ ولی خود گناه، مانع این بازگشت به خداست و لذا پیش از توبه، استغفار لازم است. طبق آیات قرآن، استغفار و آمرزش خواستن، غیر از توبه، و مقدم بر ‌آن است:

«و أن استغفروا ربّکم ثمّ توبوا الیه یرسل السماء علیکم مدراراً و ...»

پس از استغفار و توبه، و بازگشت به سوی خدا و راه او، باید با ایمان و عمل صالح، گذشته را جبران نمود.

بهترین اعمال صالحی که در این رابطه به ما کمک می‌کنند عبارتند از:

توجه و توسّل به ثقلین (قرآن و عترت)؛ به ویژه تلاوت قرآن در نیمه شب و گریه بر مصائب سیدالشهدا علیه‌السلام.

عبادت همراه با خضوع و خشوع و شکستگی درونی.

منبع

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان

 

عاشق الشهدا

˙·٠●❤جــــوان عــــاشـق❤●٠·˙

تمامی حقوق مطالب برای زندگی در جوانی محفوظ می باشد