تبلیغات
زندگی در جوانی - جوان در اندیشه استاد مطهری

زندگی در جوانی
 
خودبزرگ بینی افت پیشرفت انسان است.

برخورد بزرگترها باید با نسل جوان بر اساس واقع بینی، منطق و استدلال باشد. زیرا اگر به سؤالات و احساسات پاك نسل جوان پاسخ منطقی و درست داده نشود موجب سرخوردگی و ناامیدی و نهایتا - طغیان نسل جوان خواهد شد.

علی كاشانی

مجموع دوران زندگی بشر در سه مرحله خلاصه می شود: كودكی، جوانی، پیری. ایام جوانی رسیدن به مرتفع ترین و عالی ترین منازل زندگی است. در دیدگاه جوانان مناظر زیبا و چشم اندازهای دل پسند، بسیار است، روح بلند جوانان لبریز از آمال و آرزو و سرشار از عشق و امید است. از سویی دیگر یكی از بزرگ ترین سرمایه های هر كشور نیروی انسانی آن است و مهمترین نیروی انسانی هر كشور را در نسل جوان آن كشور می توان یافت. قدرت و نیروی جوانی است كه نی تواند بر مشكلات زندگی فایق آید و راه های سخت را آسان كند.

آیین مقدس اسلام، یكی از نعمت های بزرگ الهی و از سرمایه های بزرگ سعادت در زندگی بشر را «جوانی» می داند. در این باره حضرت علی (ع) می فرماید:

«دو چیز است كه مردم قدر و قیمت آنها را نمی شناسند، مگر زمانی كه آن دو را از دست داده باشند، یكی جوانی و دیگری تندرستی است.»

علامه شهید استاد مرتضی مطهری یكی از موفق ترین اندیشمندان اسلامی بود كه با روحیات و نیازهای روحی و فكری جوانان آشنا بود. و چون زبان نسل جوان را می دانست و می فهمید، پیام این نسل را می شنید و متناسب با نیازهای جوانان به موقع و به جا به وسیله ی آثار ارزشمندش با آنان ارتباط ایجاد می كرد.

استاد مطهری با اشاره به این سخن آموزنده حضرت علی (ع) كه می فرماید: «اگر ذهن جوانان ما با مطالب حق پر نشود، با مطالب ناحق پر خواهد شد.» تمام سعی و كوشش خود را نمود تا جوانان را باحقایق اسلام آشنا سازد.

 

تعریف جوان

استاد مطهری جوان را به دو صورت تعریف می كند: تعریف اول این كه جوان شخصیتی است دارای سن خاص و حالات روحی و روانی و نیازهای مخصوص. و تعریف دوم ایشان از جوان این است كه جوان كسی است كه به خاطر تحصیلات و سواد و آشنایی اش با اندیشه های جدید، دارای فكر نو و سؤالات تازه است و حاضر نیست مانند جوانان نسل گذشته بدون دلیل عقلی و منطقی همه چیز را بپذیرد. به عبارت دیگر، جوانان امروز چشم و گوششان بیشتر باز شده است و به همین دلیل است كه رهبری، ازشاد و هدایت جوانان امروز به مراتب مشكل تر از نسل جوان كذشته است. استاد مطهری معتقد بود كه اگر برای هدایت و رهبری نسل جوان امروزی فكر اساسی نشود، آینده جامعه ایران به طور كلی از دست خواهد رفت.

 

برخورد با نسل جوان

از مسائل مهم رهبری دینی نسل جوان، نحوه برخورد افراد با نسل جوان است. برخورد بزرگترها باید با نسل جوان بر اساس واقع بینی، منطق و استدلال باشد. زیرا اگر به سؤالات و احساسات پاك نسل جوان پاسخ منطقی و درست داده نشود موجب سرخوردگی و ناامیدی و نهایتا - طغیان نسل جوان خواهد شد.

متأسفانه امروزه آن چنان كه باید و شایسته است با مسائل و مشكلات نسل جوان به طور دلسوزانه و منطقی برخورد نشده است. و استاد مطهری از این برخورد غلط با جوانان بسیار ناراحت بود و می گفت: روشی كه ما (روحانیان و مربیان دینی) در مقابل نسل جوان در پیش گرفته ایم همان روش دهان كجی، انتقاد و سرزنش نسل جوان می باشد كه این شیوه درست نیست. اگر بدون احترام گذاشتن به نسل جوان بخواهیم نسبت به مسائل و احساسات پاك جوانان بی تفاوت باشیم، محال است كه بتوانیم جلوی انحرافات دینی و اخلاقی نسل آینده جوان را بگیریم. رهبران فكری جامعه ایران اگر خواهان هدایت و ارشاد و رهبری نسل جوان باشند چاره ای جز این ندارند كه از نزدیك با درد و رنج جوانان آشنا شوند و با زبان و منطق آشنا گردند. امّا افسوس كه پیش از آن كه ما فكری به حال این نسل سازنده كنیم، دشمنان دین ما درد این نسل را یافتند و دوایی مسموم به آنان دادند.

استاد مطهری فعالیت های یزرگان دین را در زمینه ی رهبری و هدایت نسل جوان كافی نمی داند و می فرماید:

ما به قدر كافی در زمینه های مختلف اسلامی، كتاب به زبان روز عرضه نكرده ایم. اگر ما به قدر كافی آب زلال و گوارا به انسان جوان می دادیم نسل جوان به سراغ آب های آلوده (گناهان) نمی رفتند. پس راه مقابله و مبارزه با انحراف نسل جوان این است كه مكتب اسلام را در همه زمینه ها با زبان روز به طور صحیح عرضه كنیم. استاد مطهری به عنوان یك شخصیت روحانی و حوزه ای می گوید باید روحانیون بزرگ ما كارهای علمی و فكری خود را ده برابر كنند تا بتوانند پاسخگوی نسل جوان امروز باشند. استاد مطهری در هشدار به طبقه روحانیت در حوزه می گوید: بقا و دوام روحانیت و اسلام به این است كه روحانیت دین به انتظارات نسل امروزی توجه كنند چون انتظازات نسل گذشته تفاوت اساسی دارد. استاد مطهری برخلاف كسانی كه نسل جوان را یك نسل خام و احساسی و غیرپخته می داند معتقد است كه بر عكس نسل جوان نسلی لجوج نیست، بلكه آمادگی زیادی برای دریافت حقایق دینی دارد.

 

الگوی عملی نسل جوان

نسل جوان میزان تبعیت و تأثیر پذیرش از دیگران بسیار بالاست در نتیجه نسل جوان احتیاج به الگوی مناسب دارد. و این الگو اگر اهل عمل باشد یعنی بیش از آنچه كه حرف می زند خود عمل می كند، می تواند رهبری نسل جوان را به عهده بگیرد. استاد مطهری می گوید:

اگر نسل جوان ما بین گفتار و كردار رهبران دینی تضادی ببیند، نمی تواند به اندیشه و فكر آنان اعتماد كند و از آنان پیروی نماید. پس باید برای هدایت و رهبری نسل جوان گام های نظری و عملی برداریم تا بتوانیم نسل جوان را با مسائل دینی آشنا سازیم.

 شهید مطهری

منبع:

bashgah.net

hamandishi.net

عاشق الشهدا

˙·٠●❤جــــوان عــــاشـق❤●٠·˙

تمامی حقوق مطالب برای زندگی در جوانی محفوظ می باشد